Скільки періодів у баскетболі та по скільки хвилин

Правила баскетболу

На самому початку правила гри були сформульовані самим доктором Нейсмітом і вони складалися всього з 13-и пунктів. Минали роки, і суть самої гри змінювалася з плином часу, відповідно змінювалися і самі правила гри. У 1932 році були прийняті перші міжнародні правила гри в баскетбол, на першому конгресі FIBA, після цього ці правила багато разів змінювалися і коректувалися. У 1998 і 2004 роках були внесені останні значні зміни. Починаючи з 2004 року, правила гри в баскетбол залишаються без змін.

Згідно з правилами в баскетбол, грають дві команди, до складу яких зазвичай входить по дванадцять гравців, на майданчику для гри одночасно присутні по п’ять гравців від кожної команди. Перед кожною командою поставлено завдання – закинути м’яч до кошика суперника і не дати іншій стороні заволодіти м’ячем і закинути його у свій кошик. Грати з м’ячем можна тільки руками. Є порушенням правил, коли гравець біжить по майданчику і не вдаряє м’ячем по підлозі, навмисно б’є по м’ячу ногою, блокує будь-якою частиною ноги або б’є кулаком по м’ячу. Ненавмисні, випадкові торкання ногою чи частиною ноги не є порушенням.

Переможцем у грі стає та команда, яка після завершення ігрового часу набрала найбільшу кількість очок. У разі, коли команди після закінчення ігрового часу набрали однакову кількість очок, призначається овертайм (зазвичай п’ять хвилин додаткового часу). Якщо після додаткового часу рахунок залишається рівним, то призначається другий, третій і т.д. овертайм, до тих пір, поки не визначиться переможець гри.

За одне влучення в кошик призначається різна кількість очок:

1 очко – за кожен точний кидок зі штрафної лінії
2 очки – кидок з середньої або близької дистанції (ближче трьохочкової лінії)
3 очки – кидок з-за трьохочкової лінії, з відстані понад 6 м. 25 см.

Відлік початку гри починається після спірного кидка в центральному колі ігрового майданчика, за умови правильного відбиття м’яча одним з гравців. Зазвичай матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (в Національній баскетбольній асоціації цей час становить дванадцять хвилин) з перервами по дві хвилини. Перерва між другою і третьою чвертями гри становить п’ятнадцять хвилин. Після закінчення великої перерви команди обмінюються кошиками.

У баскетбольній грі часто трапляються різні недотримання та порушення правил, а саме:

До гри в баскетбол пред’являються такі вимоги: гра може проходити на відкритому майданчику або в закритому залі висотою не менше 7 м. Розмір ігрового майданчику – 26х14 м. Розмір щита – 180х120 см. Відстань від нижнього краю до грунту або підлоги повинна складати 275 см. Кошик представляє собою кільце з металу, яке обтягнуте сіткою без дна. Кріпиться кошик на відстані 0,3 м. від нижнього обрізу щита. Окружність м’яча для гри в баскетбол становить 75-80 см., при цьому маса м’яча повинна бути в межах 600-650 гр.

Баскетбол (основні правила гри, пересування в баскетболі)

В баскетбол грають 2 команди, в кожнійз якої по 5 гравців.Мета кожної команди – закинути м’яч укошик суперника та перешкодити іншій команді заволодіти м’ячем і закинути його у кошик.М’яч під час гри можна передавати, кидати, відбивати, котити або вести в будь-якому напрямку за умови дотримання відповідних правил гри в баскетбол. Бігти з м’ячем, не вдаривши їм у підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є порушенням.

В баскетбол грають 2 команди, в кожній з якої по 5 гравців. Мета кожної команди – закинути м’яч у кошик суперника та перешкодити іншій команді заволодіти м’ячем і закинути його у кошик. М’яч під час гри можна передавати, кидати, відбивати, котити або вести в будь-якому напрямку за умови дотримання відповідних правил гри в баскетбол. Бігти з м’ячем, не вдаривши їм у підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є порушенням.

Баскетбольний майданчик Центральне коло вимірюється по зовнішньому краю окружності і розміщується воно у центрі майданчика, і діаметр його дорівнює 3,6 метра. Центральна лінія. Паралельно лицьовим лініям проводиться центральна лінія через середини бічних ліній і виступає на 15 см за кожну бічну лінію. Обмежуючі лінії – лінії, які обмежують короткі сторони, прийнято називати лицьовими, а ті, що обмежують довгі сторони, називають бічними.

Триочкова лінія. Весь ігровий майданчик є зоною триочкових кидків, за винятком зони біля щита суперника, яка обмежується триочковою лінією – півколо, радіус якого дорівнює 6,75 метра, проведений до перетину з лицьовими лініями. Лінія штрафного кидка. Паралельно кожної лицьової лінії наноситься лінія штрафного кидка довжиною 3,6 метра. Проводять її таким чином, щоб її дальній край розташовувався на відстані 5,8 метра від внутрішнього краю лицьових ліній, а її середина перебувала б на віртуальній лінії, яка з’єднує середини обох лицьових ліній.

Початок гри та ігровий час Суддя розігрує спірний кидок в центральному колі (підкидує м’яч над центральним колом). Гравець, який найшвидше заволодів м’ячем починає гру. Ігровий час складається з 4 періодів по 10 хвилин з перервами по 2-3 хвилини. Між другим та третім періодами команди змінюються кошиками.

Переможець гри Переможцем у грі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок. При рівному рахунку після закінчення основного часу матчу призначається овертайм (зазвичай п’ять хвилин додаткового часу).

Порушення аут – м’яч вийшов за межі ігрового майданчика; пробіжка – гравець, контролюючий «живий» м’яч, здійснює переміщення ніг понад обмеження, встановленого правилами: порушення ведення м’яча, що включає в себе пронос м’яча, подвійне ведення; три секунди – гравець нападу перебуває в зоні штрафного кидка більше трьох секунд в той час, коли його команда володіє м’ячем у зоні нападу;

п’ять секунд – гравець при виконанні вкидання не розлучається з м’ячем протягом п’яти секунд; вісім секунд – команда, що володіє м’ячем із зони захисту не вивела його в зону нападу за вісім секунд; 24 секунди – команда, яка володіє м’ячем більше 24 секунд, і за цей час не здійснила кидка по кільцю суперника; порушення повернення м’яча в зону захисту – команда, яка володіє м’ячем у зоні нападу перевела його в зону захисту.

Пересування в баскетболі Ходьба Під час гри ходьбу використовують для зміни позицій під час коротких пауз у грі. На відміну від звичайної ходьби баскетболіст пересувається на трохи зігнутих у колінах ногах, що надає можливість для миттєвих стартів і прискорень.

Біг Є основним засобом пересування гравця по майданчику. Гравець повинен уміти виконувати прискорення з різних ВП у будь-якому напрямку обличчям або спиною вперед, швидко змінювати напрямок і швидкість бігу.

Стрибки Це самостійні прийоми, вони є елементами інших прийомів техніки. Найчастіше застосовують стрибки угору і угору-вперед.

Зупинки Здійснюються двома способами: двома кроками і стрибком.

Повороти Застосовують для уникнення активної опіки суперника під час зупинки з метою укрити м’яч від суперника або для відволікаючих дій(фінтів) з подальшою атакою кошика. Існують два види поворотів: уперед і назад.